چاپ        ارسال به دوست

امکان استعلام آنلاین وضعیت اعتباری صادرکننده چک فراهم شد

بر اساس قانون جدید چک، دریافت کنندگان چک‌های صیادی می توانند پیش از انجام معامله از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند.
به گزارش روابط عمومی بانک دی، بانک مرکزی در راستای توسعه خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار، امکان استعلام آنلاین مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان و اطلاع از وضعیت اعتباری صادرکننده چک صیادی را فراهم کرده است.
بر اساس این گزارش، دریافت کنندگان چک های صیادی می توانند با استفاده از وارد کردن شناسه 16 رقمی مندرج در چک ها در صفحه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir  یا از طریق ارسال پیامکی آن به سرشماره ۷۰۱۷۰۱  از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت‌شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.
پس از وارد کردن شناسه 16 رقمی مندرج در چک های صیادی در سامانه صیاد یا ارسال آن از طریق پیامک، وضعیت صادرکننده  چک به شکل چند رنگ اعتباری سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز به فرد استعلام کننده گزارش می شود.
رنگ سفید گویای این است که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است. اما رنگ زرد  هشدار می دهد که صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
وضعیت نارنجی بیانگر این است که صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است و رنگ قهوه ای نیز نشان می دهد که صادرکننده چک دارای 5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
گفتنی است در وضعیت قرمز، استعلام کننده متوجه می شود که صادرکننده چک دارای بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
هزینه هر استعلام موفق ۳,۵۰۰ ریال است و درحال حاضر از هر شماره تلفن، روزانه امکان انجام چهار استعلام وجود دارد.
هم وطنان گرامی، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قانون جدید چک های صیادی  به نشانی http://day24.ir/check.html مراجعه کنند.


١٣:٠٣ - شنبه ١٥ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج