چاپ        ارسال به دوست

برنامه‌های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش کرونا

دکتر عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی بر نکاتی درباره برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش کرونا تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک دی، همتی در این یادداشت با اشاره به این که منتهای خواسته و آرزوی دولت و بانک مرکزی، ارائه کمک‌های بیشتر در سطح وسیع‌تر و بلاعوض است گفت: همانگونه که مردم شریف می‌دانند، تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا به همراه کاهش قیمت نفت، هزینه های مقابله با ویروس کرونا و آثار درآمدی آن، امکانات داخل و خارج از بودجه دولت را به شدت در تنگنا قرار داده است اما با این حال برای کمک به رفع نیازهای اولیه بخش بزرگی از مردم که دچار آسیب شده‌اند، سیستم بانکی می‌بایست به سرعت تسهیلاتی به اقشاریارانه بگیر اختصاص می داد.

وی افزود: بر این اساس، ۴میلیون خانوار کم درآمد بین ۱ تا ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه ۴درصد دریافت خواهند کرد و ما به التفاوت آن تا ۱۲ درصد را دولت می پردازد . به علاوه بیش از۲۳میلیون خانوار یارانه بگیر نیز، وام خرید با نرخ ۱۲درصد دریافت می کنند.نرخ ۱۲درصدی کارمزد این وام‌‌ها،تنها با کمک بانک مرکزی و تعدیل نرخ‌های ذخیره قانونی میسر شده وکاهش بیش ازاین در نرخ کارمزد، با توجه به سایر تکالیف بانک ها، امکان نداشت.

همتی با بیان این که بانک ها به کمک بانک مرکزی علاوه بر 23 هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، ۵۲ هزار میلیارد تومان ( از کل ۷۵ هزار میلیارد تومان ) به بنگاه ها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ ۱۲ درصد وام می‌دهند، گفت: با توجه به تعویق سه ماهه اقساط و مطالبات جاری بانک ها و مشکلات ترازنامه‌ای آن‌ها، این تلاش بسیار درخور توجه است و  این اقدامات هم زمان، به دنبال پایدارکردن و حفظ زنجیره تولید و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشارآسیب دیده اقتصاد است و بانک مرکزی ، تمامی تلاش خود را کرده و خواهد کرد تا اقتصاد کشور با کمترین آسیب از این گذرگاه عبور کند.

گفتنی است، با انجام فرآیند ثبت نام و اعلام درخواست تمایل سرپرستان خانوار، مبنی بر استفاده از این وام در پاسخ به پیامک ارسالی وزارت رفاه، ان‌شاءالله تا روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان، ‌ وام یک میلیون تومانی خانوارهای یارانه بگیر از طریق بانک‌های عامل خود به حسابشان واریز خواهد شد.


١٣:٤٣ - جمعه ٢٩ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢١٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٧٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج