چاپ        ارسال به دوست

بانک مرکزی آمادگی اجرای گسترده عملیات بازار باز را دارد

دکتر عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی بر آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز به منظور کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک دی، همتی در این یادداشت با اشاره به این که درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی به ابزارهایی که در اختیار سیاست گذار است بستگی مستقیم دارد گفت: در یک سال ونیم گذشته، بانک مرکزی با شناخت و آگاهی از دست آوردهایی که بانک های مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته اند، بصورت پیوسته، مجموعه ای از ابزارها را طراحی و‌پس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزارهای خود قرار داد.
وی با بیان این که هدف از این ابزارسازی،کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم، و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است، افزود: در شرایط سخت، بانک های مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می کنند که مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز است و خوشبختانه، این دو ابزارپولی نه تنها درسال گذشته طراحی شد، بلکه عملیاتی نیز شد .
همتی در پایان این یادداشت افزود: . برای چندمین بار تأکید میکنم که بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.دولت با انتشار اوراق، نه تنها می تواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به اصلاح ترازنامه بانک ها نیز کمک می کند. بانک مرکزی، آماده ادامه حضور فعال در بازار بین بانکی و مدیریت نرخ سود بین بانکی و نقدینگی است


٠٩:١٤ - دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢١٤٤    /    تعداد نمایش : ٣٢٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج